*La aer DB/WB 20/15°C; apă 15→55°C. Confirmați limitele electrice finale PV și configurația sistemului.
| Disponibilitate: | |
|---|---|
Combinați intrarea fotovoltaică, încălzirea cu invertor și stocarea separată într-un singur sistem de apă caldă.
Specificația produsului descrie alimentarea fotovoltaică directă cu suplimentarea rețelei. MPPT acceptă utilizarea energiei fotovoltaice disponibile pentru încălzirea apei calde menajere.
Interval optim de tensiune de intrare PV: 100–190 V DC.
Curent maxim de intrare PV: 18 A.
Module recomandate: 3 × 630 W / 50,2 V; proiectarea finală a șirului necesită aprobare.
O pompă de căldură exterioară separată și un rezervor de stocare formează sistemul de împărțire a ciclului frigorific. Alegeți cele două locații din jurul ventilației, depozitării și rutei de conectare aprobate.
Unitate exterioară: 790 × 312 × 565 mm.
Rezervor separat: 200 / 300 / 500 L.
Acesta este un sistem divizat cu ciclul frigorific, nu un monobloc cu ciclul apei.
Puterile nominale enumerate sunt de 4,5 kW pentru configurația de 200 L și de 5,0 kW pentru configurațiile de 300 și 500 L. Comparați performanța de recuperare la condițiile de aer și apă menționate.
Evaluat COP : 4,25 / 4,20 / 4,20.
Recuperare nominală: 100 / 110 / 110 L/h.
Rating: aer DB/WB 20/15°C; apă 15→55°C.
Cele mai recente specificații enumeră un compresor DC inverter complet și un motor ventilator. Puterea electrică nominală este de 1,06 kW pentru configurația de 200 L și de 1,19 kW pentru configurațiile de 300 și 500 L.
Interval de funcționare ambiental declarat: -7 până la 46°C.
agent frigorific R134a; Protectie carcasa IPX4.
Consumul real depinde de cerere, de condiții și de energia fotovoltaică disponibilă.
Specificațiile furnizate enumeră rezervoarele emailate în trei volume. Opțiunile de 300 și 500 L au aceeași putere de încălzire listată, astfel încât un rezervor mai mare mărește stocarea, mai degrabă decât capacitatea nominală de recuperare.
200 L: Ø500 × 1716 mm.
300 L: Ø600 × 1700 mm.
500 L: Ø700 × 1750 mm.
Partajați cererea zilnică, spațiul disponibil pe acoperiș, specificațiile modulelor și locația.
Pe baza celui mai recent registru de lucru 2025-08-29 furnizat. Datele de intrare PV sunt evidențiate în verde.
| Volum | 200L | 300L | 500L | |||
| Model | GHWVSHST-200CA1 | GHWVSHST-300CA1 | GHWVSHST-500CA1 | |||
| Specificații generale | ||||||
| Sursă de alimentare CA (V / Ph / Hz) | 208~240 / 1 / 50~60 | |||||
| Temperatura ambiantă de funcționare (°C) | -7~46 | |||||
| Temperatura maximă a apei de ieșire (°C) | 75 | |||||
| Specificații electrice PV — Numai seria PV | ||||||
| PV Max. Curent de intrare (A) | 18 | |||||
| Interval optim de tensiune de intrare PV (V) | 100~190 | |||||
| Cantitate de module fotovoltaice recomandate (630 W / 50,2 V) (module) | 3 | |||||
| Performanță de încălzire · Aer DB 20 °C, WB 15 °C / Intrare apă 15 °C, ieșire 55 °C | ||||||
| Capacitatea de incalzire (W) | 4500 | 5000 | 5000 | |||
| Putere nominală absorbită (W) | 1060 | 1190 | 1190 | |||
| Curent nominal de intrare (A) | 5.20 | 5.60 | 5.60 | |||
| Coeficient de performanță ( COP ) | 4.25 | 4.20 | 4.20 | |||
| Puterea maximă admisă (W) | 1500 | 1600 | 1600 | |||
| Intrare de curent maxim (A) | 8.50 | 9.30 | 9.30 | |||
| Curent de pornire (A) | 4.00 | 4.00 | 4.00 | |||
| Randament apă caldă (L/h) | 100 | 110 | 110 | |||
| Specificații electrice și frigorifice | ||||||
| Max. Presiune admisibilă pe partea agentului frigorific (MPa) | 3.20 | |||||
| Clasa de protectie electrica | Clasa I | |||||
| Nivel rezistent la apă | IPX4 | |||||
| Conexiune la apă | G3/4 | |||||
| Date acustice | ||||||
| Nivel de zgomot [dB(A)] | ≤52 | |||||
| Dimensiuni și transport | ||||||
| Greutate netă —— Unitate exterioară (kg) | 33 | |||||
| Greutate brută —— Unitate exterioară (kg) | 49 | |||||
| Dimensiunile unității —— Unitatea exterioară (mm) | 790×312×565 | |||||
| Dimensiuni ambalaj —— Unitate exterioară (mm) | 925×390×598 | |||||
| Greutate netă —— Unitate interioară (kg) | 70 | 90 | 130 | |||
| Greutate brută —— Unitate interioară (kg) | 79 | 110 | 148 | |||
| Dimensiunile unității —— Unitatea interioară (mm) | Ø500×1716 | Ø600×1700 | Ø700×1750 | |||
| Dimensiuni ambalaj —— Unitate interioară (mm) | 610×610×1760 | 700×700×1760 | 800×800×1800 | |||
Recuperarea nominală nu este debitul de robinet instantaneu. COP este un punctaj, nu o economie sezonieră sau o fracțiune de energie solară garantată. Maximul de 75°C enumerat este separat de valoarea nominală de 15→55°C; confirmați modul de încălzire și întregul pachet de funcționare pentru utilizare la temperaturi mai mari.
Nu utilizați intervalul mai vechi ca limită de intrare absolută curentă. Distanța de măsurare a zgomotului și definiția puterii/presiunii sonore nu sunt menționate. Cifra de 3,2 MPa nu este o evaluare a presiunii apei din rezervor.
Lista de caracteristici sursă specifică o bobină de încălzire cu microcanal și un rezervor emailat. Manualul generic folosește formulare diferită pentru schimbătorul de căldură; confirma constructia livrata. Plăcuța de identificare finală și documentele tehnice aprobate reglementează instalarea.
Partajați cererea zilnică, spațiul disponibil pe acoperiș, specificațiile modulelor și locația.
Acționarea directă PV garantează zero facturi la electricitate?
Nu. Contribuția solară depinde de iradiere, aranjarea modulelor, cererea de apă și condițiile de funcționare. Sursa descrie suplimentarea de la rețea; aici nu se garantează economii fixe anuale.
Ce interval de tensiune fotovoltaic ar trebui să folosesc?
Cel mai recent registru de lucru precizează un interval optim de intrare de 100–190 V DC. Nu precizează o tensiune DC maximă absolută. Solicitați limite absolute aprobate înainte de proiectarea șirului.
Câte module solare sunt recomandate?
Fișa recomandă trei module de 630 W / 50,2 V. Confirmați semnificația corecțiilor pentru tensiunea modulului, Voc, Vmp, curent și temperatură cu proiectul electric aprobat.
Este acesta un sistem divizat cu ciclul frigorific?
Da. Fișa actuală identifică o unitate împărțită în ciclu de agent frigorific cu un rezervor separat. Nu-l tratați ca pe un monobloc cu ciclul apei.
Poate pompa de căldură singură să furnizeze 75°C la -7°C?
Sursa listează separat temperatura maximă a apei și intervalul ambiental, fără o hartă completă de funcționare sau un mod de încălzire confirmat pentru acea condiție combinată. Obțineți confirmarea specifică modelului.
Sunt incluse Wi-Fi și OTA?
Wi-Fi, controlul aplicației și OTA sunt listate în lista de funcții din registrul de lucru, dar manualul generic furnizat nu documentează configurarea actuală a aplicației sau fluxul de lucru OTA. Confirmați modulul și firmware-ul inclus în comandă.
De ce versiunile 300 și 500 L au aceeași recuperare?
Ambele indică o putere de 5,0 kW și o recuperare nominală de 110 L/h. Rezervorul mai mare crește volumul de stocare, în timp ce recuperarea listată rămâne aceeași.
Ce ar trebui să confirme instalatorul?
Modelul final și împerecherea rezervorului, cerințele pentru linia de agent frigorific, limitele electrice absolute PV, alimentarea cu CA, protecție, presiunea apei din rezervor, sarcinile de montare și accesul la service.
Partajați cererea zilnică, spațiul disponibil pe acoperiș, specificațiile modulelor și locația.