*Vid luft DB/WB 20/15°C; vatten 15→55°C. Bekräfta slutliga PV-elektriska gränser och systemkonfiguration.
| Tillgänglighet: | |
|---|---|
Kombinera PV-ingång, inverteruppvärmning och separat lagring i ett varmvattensystem.
Produktspecifikationen beskriver fotovoltaisk direktförsörjning med komplettering av nätström. MPPT stöder användning av tillgänglig PV-kraft för uppvärmning av hushållsvarmvatten.
Optimalt PV-ingångsspänningsområde: 100–190 V DC.
Maximal PV-ingångsström: 18 A.
Rekommenderade moduler: 3 × 630 W / 50,2 V; slutlig strängdesign kräver godkännande.
En separat utomhusvärmepump och lagringstank bildar det delade köldmediecykelsystemet. Välj de två platserna kring ventilation, förvaring och godkänd anslutningsväg.
Utomhusenhet: 790 × 312 × 565 mm.
Separat tankförvaring: 200 / 300 / 500 L.
Detta är ett delat system för köldmediecykel, inte ett monoblock med vattenkretslopp.
Angivna märkeffekter är 4,5 kW för 200 L-konfigurationen och 5,0 kW för 300- och 500 L-konfigurationerna. Jämför återvinningsprestanda vid de angivna luft- och vattenförhållandena.
Betygsatt COP : 4,25 / 4,20 / 4,20.
Nominell återvinning: 100 / 110 / 110 L/h.
Värde: luft DB/WB 20/15°C; vatten 15→55°C.
Den senaste specifikationen listar en full DC inverterkompressor och fläktmotor. Nominell elektrisk effekt är 1,06 kW för 200 L-konfigurationen och 1,19 kW för 300- och 500 L-konfigurationerna.
Deklarerat omgivande driftsområde: −7 till 46°C.
R134a köldmedium; IPX4 kapslingsskydd.
Den faktiska förbrukningen beror på efterfrågan, förhållanden och tillgänglig solcellsenergi.
Den medföljande specifikationen listar emaljtankar i tre volymer. Tillvalen 300 och 500 L delar samma listade värmeeffekt, så en större tank ökar lagringskapaciteten snarare än den nominella återvinningskapaciteten.
200 L: Ø500 × 1716 mm.
300 L: Ø600 × 1700 mm.
500 L: Ø700 × 1750 mm.
Dela daglig efterfrågan, tillgängligt takutrymme, modulspecifikationer och plats.
Baserat på den senast levererade arbetsboken 2025-08-29. PV-ingångsdata är markerade i grönt.
| Volym | 200L | 300L | 500L | |||
| Modell | GHWVSHST-200CA1 | GHWVSHST-300CA1 | GHWVSHST-500CA1 | |||
| Allmänna specifikationer | ||||||
| AC strömförsörjning (V / Ph / Hz) | 208~240 / 1 / 50~60 | |||||
| Driftsomgivningstemperatur (°C) | -7~46 | |||||
| Maximal utgående vattentemperatur (°C) | 75 | |||||
| PV elektriska specifikationer — Endast PV-serien | ||||||
| PV Max. Ingångsström (A) | 18 | |||||
| Optimalt PV-ingångsspänningsområde (V) | 100~190 | |||||
| Rekommenderad PV-modulantal. (630 W / 50,2 V) (moduler) | 3 | |||||
| Värmeprestanda · Luft DB 20 °C, WB 15 °C / Vatteninlopp 15 °C, utlopp 55 °C | ||||||
| Värmekapacitet (W) | 4500 | 5000 | 5000 | |||
| Märkeffekt (W) | 1060 | 1190 | 1190 | |||
| Märkströmingång (A) | 5.20 | 5.60 | 5.60 | |||
| Prestandakoefficient ( COP ) | 4.25 | 4.20 | 4.20 | |||
| Maximal effektinmatning (W) | 1500 | 1600 | 1600 | |||
| Maximal strömingång (A) | 8.50 | 9.30 | 9.30 | |||
| Startström (A) | 4.00 | 4.00 | 4.00 | |||
| Varmvattenutbyte (L/h) | 100 | 110 | 110 | |||
| Specifikationer för el och kylmedel | ||||||
| Max. Tillåtet tryck på kylmediesidan (MPa) | 3.20 | |||||
| Elektrisk skyddsklass | Klass I | |||||
| Vattentät nivå | IPX4 | |||||
| Vattenanslutning | G3/4 | |||||
| Akustiska data | ||||||
| Ljudnivå [dB(A)] | ≤52 | |||||
| Mått & frakt | ||||||
| Nettovikt —— Utomhusenhet (kg) | 33 | |||||
| Bruttovikt —— Utomhusenhet (kg) | 49 | |||||
| Enhetens mått —— Utomhusenhet (mm) | 790×312×565 | |||||
| Förpackningsmått —— Utomhusenhet (mm) | 925×390×598 | |||||
| Nettovikt —— Inomhusenhet (kg) | 70 | 90 | 130 | |||
| Bruttovikt —— Inomhusenhet (kg) | 79 | 110 | 148 | |||
| Enhetens mått —— Inomhusenhet (mm) | Ø500×1716 | Ø600×1700 | Ø700×1750 | |||
| Förpackningsmått —— Inomhusenhet (mm) | 610×610×1760 | 700×700×1760 | 800×800×1800 | |||
Nominell återhämtning är inte omedelbart tappflöde. COP är ett poängbetyg, inte en säsongsbesparing eller garanterad solenergifraktion. Det angivna maxvärdet för 75°C är skilt från värdet 15→55°C; bekräfta uppvärmningsläget och fullt driftsområde för användning vid högre temperaturer.
Använd inte det äldre området som en aktuell absolut ingångsgräns. Ljudmätavstånd och ljudeffekt/tryckdefinition anges inte. Siffran på 3,2 MPa är inte ett värde för tankens vattentryck.
Källfunktionslistan anger en mikrokanalvärmeslinga och emaljtank. Den allmänna handboken använder olika termer för värmeväxlare; bekräfta den levererade konstruktionen. Slutlig namnskylt och godkända tekniska dokument styr installationen.
Dela daglig efterfrågan, tillgängligt takutrymme, modulspecifikationer och plats.
Garanterar PV-direktdrift noll elräkningar?
Nej. Solens bidrag beror på instrålning, modularrangemang, vattenbehov och driftsförhållanden. Källan beskriver nättillskott; här garanteras inget fast årligt sparande.
Vilket PV-spänningsområde ska jag använda?
Den senaste arbetsboken anger ett optimalt ingångsområde på 100–190 V DC. Den anger inte en absolut maximal likspänning. Begär godkända absoluta gränser innan strängdesign.
Hur många solcellsmoduler rekommenderas?
Bladet rekommenderar tre 630 W / 50,2 V-moduler. Bekräfta innebörden av modulspänning, Voc, Vmp, ström- och temperaturkorrigeringar med den godkända elektriska designen.
Är detta ett system med delat köldmedium?
Ja. Det aktuella bladet identifierar en delad köldmediecykelenhet med en separat tank. Behandla det inte som ett vattenkretsmonoblock.
Kan värmepumpen ensam leverera 75°C vid −7°C?
Källan listar en maximal vattentemperatur och omgivningsintervall separat, utan en fullständig driftkarta eller ett bekräftat uppvärmningsläge för det kombinerade tillståndet. Få modellspecifik bekräftelse.
Ingår Wi-Fi och OTA?
Wi-Fi, appkontroll och OTA listas i arbetsbokens funktionslista, men den medföljande allmänna manualen dokumenterar inte den aktuella appkonfigurationen eller OTA-arbetsflödet. Bekräfta modulen och firmware som medföljer beställningen.
Varför har 300- och 500 L-versionerna samma återställning?
Båda listar 5,0 kW effekt och 110 L/h nominell återvinning. Den större tanken ökar lagringsvolymen, medan den listade återvinningen förblir densamma.
Vad ska installatören bekräfta?
Slutlig modell och tankparning, krav på köldmedieledningar, PV absoluta elektriska gränser, AC-försörjning, skydd, tankvattentryck, monteringsbelastningar och serviceåtkomst.
Dela daglig efterfrågan, tillgängligt takutrymme, modulspecifikationer och plats.